Galeria Rynek, którą prowadzą Kazimierz Heczko i Ágnes Nagy, znana jest z wielu interesujących wystaw powszechnie znanych twórców, liczących się w świecie artystycznym, toteż z okazji Nocy Muzeów zaprezentowano niesamowicie sugestywne prace jednego z najbardziej cenionych i uznanych mistrzów pędzla w Polsce i w Europie Piotra Jakubczaka, absolwenta ASP w Krakowie. Przez 10 lat mieszkał i tworzył w Paryżu i w Brukseli, biorąc udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Na międzynarodowym salonie malarskim KLUBU ARTYSTYCZNEGO C.I.B.A w Nicei zdobył nagrodę „Najlepszy z najlepszych”.
Jak napisał krytyk sztuki Łukasz Radwan „w jego obrazach ścierają się wszystkie żywioły. Z jednej strony ekstatyczny wręcz zachwyt, dopełniony radością i energią, oparty na wybijającym się na pierwszy plan dynamizmie, a z drugiej melancholia, głębokie przeżywanie nieuchwytności świata, płynnie przechodzące w tragizm bazujący na świadomość kruchości wszelkiej materii. Ma on rękę i oko pierwszorzędne. Portrety, maluje szybko jak szatan i zwykle lepiej od innych. Jak zdejmie „komuś gębę” to adresat widzi własną duszę a nie lustro…”
Na wernisaż przybyło wielu artystów i koneserów sztuki, których powitał właściciel galerii Kazimierz Heczko, a Robert Heczko tytułem wprowadzenia powiedział, że są to obrazy doskonałe i przedstawił swoją interpretację jednego z ulubionych obrazów, na którym twarz posiada trzecie oko, które może widzieć i czuć więcej. Głowa splątana drutem kolczastym cierpi i płacze. Chce nam o tym opowiedzieć, ale nie potrafi. To jest bardzo symboliczne.
Z kolei artysta przedstawił się i stwierdził tylko, że maluje brzydkie obrazy, co zostało przyjęte gromkimi brawami. Wystawie, którą można obejrzeć do końca czerwca towarzyszy barwny katalog.
Galeria Rynek działająca już 13 lat w zabytkowym budynku z muralem, pod adresem Rynek 4, prezentuje działalność artystyczną wielu twórców powszechnie znanych krytykom i miłośnikom sztuki, toteż poza wystawami czasowymi, które zawsze stanowią znaczące wydarzenie artystyczne można podziwiać prace: Leszka Żegalskiego, Janusza Szpyta, Małgorzaty Stępniak, Andrzeja Kacperka, Piotra Pilawy i znanych miejscowych artystów: Ágnes Nagy, Beaty Sikory, Elżbiety Szołomiak, Roberta Heczko, Stanisława Sikory i dawnego mistrza pędzla Bogusława Heczko. Obrazy tych twórców można na miejscu zakupić, a także wszystkie dostępne wydawnictwa regionalne.
Na sezon wakacyjny kolejnym hitem będzie III Letni Salon Sztuki w MDK „Prażakówka”, gdzie swe dzieła zaprezentują topowi Polscy artyści. Po wernisażu 30 czerwca wyświetlony zostanie – premierowo w Ustroniu film o Zawodziu „Odnowa architektury”, którego producentem jest Mateusz Bielesz.
Warto zaznaczyć, że galeria zajmuje ważne miejsce na mapie kulturalnej Ustronia i jest odwiedzana zarówno przez mieszkańców Ustronia jak i gości, a w ramach popularyzacji sztuki wstęp jest bezpłatny i każdy zainteresowany może odwiedzić salon sztuki codziennie od 10 do 15, a w sobotę od 10 do 12. Lidia Szkaradnik