3.1 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Ustroń inkluzywnym miastem

5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, toteż w tym dniu Ewangelickie Stowarzyszenie Maria-Marta w Ustroniu, działające pod kierunkiem Kariny Wowry zorganizowało na rynku wydarzenie z okazji tego święta. Mimo upalnego dnia zgromadziło się sporo zainteresowanych, w tym przedstawiciele władz, działacze, osoby aktywne i opiniotwórcze oraz przedstawiciele Stow. Maria-Marta. Atutem było ważne przesłanie spotkania oraz ciekawy i efektowny program artystyczny, a także szereg stoisk, na których można było uzyskać różne porady prawne i zdrowotne, psychologiczne i terapeutyczne.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć osób z niepełnosprawnościami. Fot. L. Szkaradnik

Imprezę prowadzili Barbara Niemczyk i Mariusz Pasterny, którzy zaprosili na scenę: prezeskę Stow. Maria-Marta Karinę Wowry, burmistrza Przemysława Korcza, proboszcza parafii ewangelickiej ks. Dariusza Lercha, prezesa Śląskiego Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji dr. Macieja Lewickiego i kuratora parafii ewang. Łukasza Sitka.

Wowry zaznaczyła: – Dzień ten powinien być ważnym momentem refleksji i działania dla nas wszystkich. Osoby z niepełnosprawnościami często spotykają się z różnego rodzaju barierami i to zarówno fizycznymi, jak i społecznymi, dlatego dzisiaj spotykamy się, aby wykazać swoją determinację oraz chęć budowana bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Moim marzeniem jest, aby Ustroń stał się inkluzywnym miastem, czyli takim, które jest dostosowane do najsłabszych, bo wówczas wszystkim nam się będzie tutaj dobrze mieszkało. To okazja, aby podkreślić, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, równość i godność, niezależnie od ewentualnych różnic czy ograniczeń. Naszym celem jest budowanie otwartego, przyjaznego i dostępnego środowiska, w którym każdy ma szansę rozwijać swoje talenty i osiągać swe cele bez żadnych ograniczeń czy wykluczeń. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi możemy stworzyć lepszy i bardziej sprawiedliwy świat dla wszystkich.

Z kolei burmistrz powiedział: – Jest to ostatnie wydarzenie, które otwieram jako burmistrz tej kadencji. Kończę już swoją pracę, ale nie kończę swej działalności w mieście. Idea tego święta powstała we Francji w latach 90. i właśnie w tym czasie powstało w Ustroniu Ewangelickie Stowarzyszenie Maria-Marta, które zajmuje się tym samym problemem. Jest to ważne, by nam uświadomić z jakimi barierami spotykają się osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym. Mam nadzieję, że to nam wszystkim uzmysłowi, że wokół nas jest wiele osób, które są tak samo wartościowe jak my, ale mają w życiu o wiele więcej problemów i musimy robić wszystko, aby im w tym pomóc. Na koniec bardzo serdecznie dziękuję, że zostałem uhonorowany tytułem członka tego Stowarzyszenia i bardzo to sobie cenię.

Następnie modlitwę zmówił ks. D. Lerch, powołując się na słowa z Księgi Przypowieści Salomona: „Nie wzbraniaj się czynić dobrze potrzebującemu, jeżeli leży to w twojej mocy”.

Przed sceną przygotowano ścieżkę sensoryczną z różnymi przeszkodami, które każdy mógł przebyć na wózku inwalidzkim, aby sobie uzmysłowić jakie bariery muszą pokonywać osoby z niepełnosprawnościami. Jako pierwsza ten sprawdzian przeszła K. Wowry. Fot. L. Szkaradnik

W ramach programu artystycznego zaprezentował się na scenie dziecięcy zespół teatralno-taneczny z parafii ewangelickiej w Skoczowie pod kierunkiem Agnieszki Borskiej i Anastazji Krehut. Występujące tańczyły z barwnymi flagami.

Na zakończenie koncertowała chrześcijańska grupa muzyczna działająca od sześciu lat -– NSA.  Zespół jest muzycznym odkryciem roku 2023 radia CCM. Młodzi artyści tworzą autorską muzykę, w której uwidoczniają swą wiarę i pasję poszukiwania żywego Boga.

Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna Marcina Kamińskiego w Muzeum Ustrońskim pt. „Duch walki” o sporcie karate osób z niepełnosprawnością.

To wartościowe wydarzenie zorganizowane zostało po raz pierwszy przez Ewangelickie Stowarzyszenie Maria-Marta, lecz należy wyrazić nadzieję, że warto co roku przypominać o tej ważnej idei walki z niepełnosprawnością, a działać w tej dziedzinie na co dzień.

Lidia Szkaradnik

FOTOGALERIA

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content