Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku i obchodzony jest 2 maja. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Nasza flaga na pewno kojarzy się z podniosłymi wydarzeniami w naszym kraju. Jest wywieszana w momentach radości ale także wzruszeń. Odczuwamy dumę, gdy jest wciągana na maszt, podczas wręczania medali naszym sportowcom. Widzimy ją także w momentach zadumy, np. w czasie pogrzebów wybitnych i zasłużonych Polaków. Przypomina nam o naszej ojczyźnie. Od wielu lat uroczystość Dnia Flagi w Ustroniu organizuje Instytut Śląska Cieszyńskiego. Po odśpiewaniu hymnu pomysłodawcy wydarzenia rozdają flagi, chorągiewki oraz kotyliony. Chętnych po te symbole nigdy nie brakuje. Prezes organizacji Christian Jaworski powiedział na rynku:
– Jest to wyjątkowy dzień. 20 lat temu sejm uchwalił Dzień Flagi. Również 20 lat temu, dokładanie 1 maja, Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tego powodu rozdajemy flagi polskie, materiałowe, a w tym roku także chorągiewki z barwami wspólnoty.
Patronat honorowy nad obchodami w Ustroniu objął poseł Mirosław Suchoń. Na tę okoliczność wygłosił specjalne przemówienie, w którym usłyszeliśmy m.in.
– To ważne święto, ponieważ w tym dniu w sposób szczególny upamiętamy to co jednoczy nas wszystkich. 2 maja, każdego roku, jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I choć święto to zostało ustanowione przez sejm dopiero w 2004 roku, to barwy biało-czerwone po raz pierwszy uznano za narodowe już 232 lata temu. To mało znany fakt z naszej historii, ale właśnie w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie panie spacerowały wówczas w białych sukniach przepasanych czerwonymi szarfami, zaś panowie założyli szarfy w tych kolorach. Ich interpretacja była powszechnie rozumiana. Biel symbolizowała orła białego a czerwień pole tarczy herbowej.