Tak jak pisaliśmy w dzisiejszym artykule „Pierwsza sesja” https://ustronska.pl/2024/05/07/pierwsza-sesja/ już przed rozpoczęciem obrad wiadomo było, kto zostanie przewodniczącym i zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Ustroń kadencji 2024-2029, jakie komisje zostaną powołane i kto im będzie szefował. Mimo ustaleń przedsesyjnych trzeba było formalnie przeprowadzić tajne głosowanie w przypadku wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. W tym celu powołano Komisję Skrutacyjną w składzie: Damian Ryszawy – przewodniczący, Bożena Piwowar, Sławomir Haratyk. Komisja przeliczyła głosy oddane przez radnych w sposób tradycyjny. Kartki z głosami wrzucone były do urny, a następnie przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał wyniki. W ten sposób formalnie przewodniczącą Rady Miasta Ustroń została Adriana Kwapisz-Pietrzyk, a jej zastępcą Michał Kubok.
W pierwszej części sesji radni i burmistrz złożyli ślubowania i odebrali zaświadczenia o wyborze na radnych Rady Miasta Ustroń. Obecnie mamy 14 radnych, gdyż 15 miał być Paweł Sztefek, wybrany na osiedlu Manhatan. Gdy wygrał wybory na burmistrza musiał zrezygnować z funkcji radnego. W ciągu trzech najbliższych miesięcy odbędą się wybory uzupełniające w okręgu nr 3 i Rada Miasta Ustroń, tak jak inne rady w gminach do 20 tys. mieszkańców, będzie miała 15 członków.
Po wyborze na przewodniczącą Adriana Kwapisz-Pietrzyk przejęła prowadzenie sesji od radnego seniora Krzysztofa Pokornego i pokierowała dalszą częścią obrad. Podjęto uchwały w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Petycji, Skarg i Wniosków, a także ich przewodniczących i członków, a następnie powołano jeszcze 5 dodatkowych stałych komisji tematycznych wraz z przewodniczącymi i członkami. Składy komisji podajemy pod artykułem.
Na swojej pierwszej sesji radni podjęli też uchwałę w sprawie ślubowania przez Burmistrza Miasta Ustroń, potwierdzając jego złożenie i uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta Ustroń, które pozostanie takie jak poprzedniego burmistrza. W punkcie sprawy bieżące Rady Miasta przewodnicząca Kwapisz-Pietrzyk poinformowała, że kolejna sesja odbędzie się we wtorek 28 maja. Zwykle sesje odbywały się w czwartek i tak też pozostanie, ale tym razem w czwartek wypada Boże Ciało, stąd termin w inny dzień tygodnia.
Głos zabrał burmistrz Paweł Sztefek, który powiedział:
– Drodzy mieszkańcy Ustronia, obejmując urząd Burmistrza Miasta Ustroń chciałbym przede wszystkim wyrazić wdzięczność za zaufanie, którym mnie Państwo obdarzyliście. Chciałbym zarazem zapewnić, że uczynię wszystko, co będzie możliwe, by nie zawieść Państwa nadziei i oczekiwania. Ustroń to piękne miasto, którego potencjał społeczny mieszkańców należy wspierać. Nie można też zapominać o potencjale kulturowym, historycznym, a także turystycznym naszego miasta. Wszystkie te elementy należy ze sobą łączyć i rozwijać dla dobra naszej wspólnoty. Podstawą tego rozwoju musi być dialog i współpraca. Nie możemy wprowadzać podziałów, one nie służą dobru miasta, a jedynie stanowią realizację indywidualnych, często samolubnych ambicji jednostek. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że postulaty czy pomysły mające na celu rozwój wspólnoty lokalnej, będą realizowane w oparciu o możliwości finansowe niezależnie od tego, kto będzie ich autorem. Rolę burmistrza w kształtowaniu rozwoju społecznego wspólnoty postrzegam jako służebną, przecież to nie jest zawód. To nie sposób na życie, ale funkcja powierzona na pewien czas, który osoba na tym stanowisku powinna starać się wykorzystać dla dobra wszystkich mieszkańców, biorąc pod uwagę ustalone wcześniej priorytety. Chciałbym, aby te najbliższe lata przyniosły rozwój dialogu społecznego, a mieszkańcy aktywnie włączyli się w działania samorządowe czy to poprzez udział w sesjach Rady Miasta, komisjach, czy organizowanych cyklicznie bezpośrednich spotkaniach z radnymi i burmistrzem. Konsultacje społeczne nie mogą być fikcją.
– Ja, Pani Przewodnicząca, i myślę, że wszyscy radni jesteśmy dla Was, dla Mieszkańców –mówił dalej burmistrz Sztefek. – Budowa czy remonty dróg, jak i obiektów użyteczności publicznej są ważne, żłobek, bezpieczne przejścia dla pieszych, nowe miejsca aktywności dla dzieci, ale i seniorów to ważne kwestie. Zdecydowanie większej uwagi niż w poprzednich latach wymagają programy społeczne, inwestowanie w ludzi, szczególnie dzieci, młodzież i seniorów we współpracy z naszymi organizacjami pozarządowymi. Chciałbym, aby miasto aktywizowało mieszkańców poprzez kulturę, naukę i sport. To wszystko będzie nas jednoczyć, będzie kształtowało więzi społeczne, są one niezbędne dla lokalnego rozwoju i poprawy jakości życia. Chciałbym także, abyśmy w tej kadencji nie omijali bardzo trudnych tematów na przykład związanych z gospodarką odpadami. Chciałbym, abyśmy nadali nowy ton i kierunek sprawom. Uważam, że mamy ważne zadania inwestycyjne. Wierzę i jestem przekonany, że te zadania niezwykle są istotne nie tylko dla burmistrza czy dla radnych, ale dla wszystkich nas. Bez waszego wsparcia, Moi Drodzy, nie jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej pożądanych przedsięwzięć. Potrzebujemy także dialogu z przedsiębiorcami, branżą turystyczną oraz zaangażować te grupy w inicjatywy lokalne. Kończąc, pragnę podziękować ustępującemu burmistrzowi za pięć lat kadencji. Nadto chcę wyrazić swoją otwartość na współpracę i dialog z mieszkańcami, bo to jest najważniejsze, ale także na dialog ze wszystkimi naszymi radnymi, jak i z osobami działającymi w tym Urzędzie Miasta, w jednostkach, spółkach miejskich oraz z przedstawicielami środowisk twórczych, społecznych i przedsiębiorcami. Niech to będzie nowy, dobry czas dla Ustronia z wyższymi standardami w sferze komunikacji, współdziałania i odpowiedzialności nas wszystkich za nasze miasto. Bo Ustroń to nasz dom, Ustroń to nasze miasto, Ustroń to nasza wspólna przyszłość. Jeszcze raz Państwu bardzo dziękuję.
Głos zabrał również Przemysław Korcz, ustępujący burmistrz, gospodarz miasta w latach 2018-2024 i na wstępie pogratulował wyboru i objęcia fotela burmistrza Pawłowi Sztefkowi. Wyraził nadzieję na rozwój Ustronia i potwierdził słowa, które wypowiedział na łamach naszej Gazety, że nie żegna się z Ustroniem i będzie kontynuował swoja pracę na rzecz lokalnej społeczności. Monika Niemiec
Więcej zdjęć z pierwszej sesji nowej Rady Miasta Ustroń na Facebooku Gazety Ustrońskiej.
Komisje Rady Miasta Ustroń
Komisja Rewizyjna – przewodnicząca Bożena Piwowar, członkowie: Szymon Górniok, Sławomir Haratyk, Beata Niewiadomska, Krzysztof Pokorny.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji – przewodnicząca Wiktoria Herczyk, członkowie: Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Beata Niewiadomska, Damian Ryszawy, Artur Steczkiewicz, Paweł Waszek.
Komisja Budżetu i Przestrzegania Prawa – przewodniczący Michał Kubok, członkowie: Bożena Piwowar, Adriana Kwapisz-Pietrzyk, Beata Niewiadomska, Damian Ryszawy.
Komisja Infrastruktury – przewodniczący Damian Ryszawy, członkowie: Adriana Kwapisz-Pietrzyk, Artur Steczkiewicz, Paweł Waszek, Karina Wowry.
Komisja Promocji, Kultury i Sportu – przewodniczący Artur Steczkiewicz, członkowie: Szymon Górniok, Wiktoria Herczyk, Artur Kluz, Karina Wowry.
Komisja Oświaty i Rodziny – przewodniczący Krzysztof Pokorny, członkowie: Sławomir Haratyk, Artur Kluz, Małgorzata Madzia.
Komisja Środowiska – przewodniczący Paweł Waszek, członkowie: Wiktoria Herczyk, Michał Kubok, Małgorzata Madzia.