2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Pierwsza sesja

Dzisiaj, czyli 7 maja, o godz. 15 rozpocznie się pierwsza sesja Rady Miasta Ustroń kadencji 2024-2029. Na Facebooku, na stronach stowarzyszeń, z których wywodziły się komitety wyborcze, startujące w tegorocznych wyborach samorządowych można przeczytać, że przewodniczącą RMU zostanie Adriana Kwapisz-Pietrzyk (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto), a wiceprzewodniczącym Michał Kubok (KWW Rozwijajmy Ustroń). W komunikatach ujawniono również nazwiska przewodniczących komisji i napisano m.in.: „Po wielu spotkaniach i rozmowach chcemy zakomunikować, że udało się wypracować porozumienie, które w naszym najlepszym rozumieniu jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta. Punktem wyjścia do wypracowania niniejszego stanowiska było nie to co nas dzieli a to co nas łączy, czyli dobro mieszkańców. Zależy nam, by nowa rada już od pierwszego dnia mogła w sposób sprawny przystąpić do pracy na rzecz miasta.”

Pierwszą sesję Rady Miasta Ustroń kadencji 2024-2029 zwołał komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Mariusz Grożawski postanowieniem nr 312/2024 z dnia 24 kwietnia 2024 r. na dzień 7 maja na godzinę 15 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ustroń Podczas tej sesji ślubowanie złożą radni elekci i burmistrz elekt Paweł Sztefek.

Zgodnie z art. 20. 2. Ustawy o samorządzie gminnym „Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady.” Kadencja 2018-2024 skończyła się 30 kwietnia.

W czasie trwania kadencji sesję otwiera i prowadzi przewodniczący lub wiceprzewodniczący rady, ale do czasu ich wyboru tę powinność czyni radny senior, czyli najstarszy radny. W przypadku Ustronia jest to Krzysztof Pokorny. Następnie radnym-elektom oraz nowemu burmistrzowi wręczone zostaną zaświadczenia o wyborze na radnego. Zrobi to przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej mecenas Maria Sikora. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie w brzmieniu: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.” Rotę czyta radny senior, a ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po jej odczytaniu wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo „ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Zgodnie z art. 29a. 1. ustawy o samorządzie gminnym, objęcie obowiązków przez burmistrza następuje z chwilą złożenia wobec rady miasta ślubowania o następującej treści: „Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.

Później wybrana zostanie Komisja Skrutacyjna, która przeprowadzi tajne wybory Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Ustroń. Kandydaci muszą zdobyć bezwzględną większość głosów, co oznacza, że liczba głosów za musi być większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się. Jak czytamy we wspomnianych komunikatach stowarzyszeń, z których wywodziły się komitety wyborcze, na spotkaniach przed pierwszą sesją ustalono, że przewodniczącą Rady Miasta Ustroń zostanie Adriana Kwapisz-Pietrzyk (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto), a wiceprzewodniczącym Rady Miasta Ustroń Michał Kubok (KWW Rozwijajmy Ustroń).

Nowo wybrany przewodniczący przejmie prowadzenie sesji i podjęte zostaną uchwały w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej, wyboru przewodniczącego i członków tej Komisji. Ustalono, że przewodniczącą będzie Bożena Piwowar (KWW Projekt Ustroń). Uchwałą powołana zostanie Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, radni wybiorą przewodniczącego i członków tej Komisji. Ustalono, że przewodniczącą zostanie Wiktoria Herczyk (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto).

Jedynie o tych dwóch Komisjach mówi ustawa o samorządzie gminnym, a więc są to komisje „obowiązkowe”. Pierwsza sprawdza, prawidłowość wydawania środków publicznych przyznanych przez radnych jednostkom samorządowym. Do drugiej, jaka sama nazwa wskazuje, obywatele mogą zgłaszać skargi, wnioski i petycje. Pozostałe komisje powołuje się w celu usprawnienia prac rady, a zakres ich prac, nazwy, skład rada może ustalać dowolnie. Na pierwszej sesji podjęta zostanie uchwały w sprawie powołania pozostałych stałych komisji Rady Miasta i określenia zakresu ich działania i częściowo będą się one różnić od komisji, które pracowały w Radzie Miasta Ustroń 2018-2024.

Według ustaleń przedsesyjnych powołane zostaną następujące komisje i ich przewodniczący:

– przewodniczący Komisji Budżetu i Przestrzegania Prawa – Michał Kubok (KWW Rozwijajmy Ustroń),

– przewodniczący Komisji Infrastruktury – Damian Ryszawy (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto),

– przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu – Artur Steczkiewicz (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto),

– przewodniczący Komisji Oświaty i Rodziny – Krzysztof Pokorny (KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom, Nasze Miasto),

– przewodniczący Komisji Środowiska – Paweł Waszek (KWW Rozwijajmy Ustroń).

Po wyborze przewodniczących i członków komisji radni podejmą uchwałę w sprawie złożenia ślubowania przez Burmistrza Miasta oraz uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta. Ostatnim punktem sesji będą sprawy bieżące Rady Miasta.

W komunikatach na temat podziału stanowisk w Radzie Miasta Ustroń zaznaczono, że w drodze konsensusu podjęto decyzję, iż „zaproponowany skład osób kierujących pracami rady miasta i komisji nie ulegnie zmianie niezależnie od wyników wyborów uzupełniających, które odbędą się w okręgu wyborczym nr 3.

Wybory takie odbędą się w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a swojego radnego wybierać będą mieszkańcy okręgu obejmującego osiedle Manhatan. Z tego okręgu radnym został Paweł Sztefek, który po wyborze na burmistrza miasta musiał zdecydować, czy w samorządzie będzie pełnił funkcje burmistrza czy radnego. Zostając burmistrzem, zrezygnował z funkcji radnego i na Manhatanie trzeba wybrać nowego radnego. Przypomnijmy, że 7 kwietnia wyborcy głosowali na 4 kandydatów. Wygrał Paweł Sztefek (KWW Pawła Sztefka Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto) – 205 głosów, drugi był Wojciech Chybiorz (KWW Rozwijajmy Ustroń), który zdobył 141 głosów, trzeci Kamil Szafarz (KWW Młodzi Dla Miasta Ustroń) – 34 głosy, czwarty Jan Procek (KWW Razem Tworzymy Zmianę Dla Ustroniaków Michała Brudny) – 15 głosów.

Wszystko wskazuje na to, że Wojciech Chybiorz jeszcze raz będzie się ubiegał o funkcję radnego, a jeśli nim zostanie, to radni z KWW Pawła Sztefka Ustroń – Nasz Dom Nasze Miasto nie będą mieli większości w Radzie. Stąd waga ustaleń w tej sprawie i zaznaczenie tego w komunikacie.

W komunikatach Ustroń Nasz Dom, Nasze Miasto oraz Rozwijajmy Ustroń napisano również o tym, czym Rada Miasta Ustroń zajmie się w pierwszej części swojej kadencji. Będą to następujące sprawy: – rozpoczęcie inwestycji boiska do rekreacyjnej gry w piłkę nożną w Hermanicach, – rewitalizacja targowiska miejskiego, – rozbudowa infrastruktury sportowej przy szkole w Lipowcu, – rozbudowa ścieżek rowerowych, – budowa żłobka miejskiego, – lokalizacja i koncepcja basenu, – rewitalizacja boiska w Nierodzimiu, – projekt hali sportowej.   Monika Niemiec

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content