Mimo niezmiennie wysokiego poziomu nie wszystkie konferencje organizowane przez „Można Inaczej” cieszyły aż tak dużym zainteresowaniem. Tym razem frekwencja zaskoczyła organizatorów i… uczestników, gdy próbowali zaparkować przy „Prażakówce”. Uliczki otwartego w ubiegłym roku miasteczka ruchu drogowego kusiły, ale nikt nie ośmielił się wjechać na teren obiektu szkoleniowego. Samochody ustawiono w okolicy i ostatecznie ponad 120 osób wysłuchało wykładów i otrzymało certyfikat potwierdzający udział w profilaktycznej konferencji.
Gości przywitał wiceburmistrz Łukasz Sitek, który był moderatorem konferencji, oraz Iwona Werpachowska – prezes, Monika Zawada – wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy dzieciom i Rodzinie „Można Inaczej” oraz pracownicy Ośrodka prowadzonego przez to Stowarzyszenie, mającego siedzibę w Szkole Podstawowej nr 1.
Tematy wykładów dotykały problemów dzieci, młodzieży, a także seniorów. Wiele mogli się z nich nauczyć i wykorzystać w swojej pracy nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, wychowawczych, opiekuńczych, policjanci, kuratorzy sądowi i wszyscy ci, którzy na co dzień zajmują się młodym pokoleniem. Wiedzę przekazywali specjaliści i praktycy z dużym doświadczeniem, dlatego ich przemyślenia i obserwacje były niezwykle cenne. Poruszono tematy: „Depresja – oblicza smutku” – psycholog Robert Mentel, „Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży – aktualne problemy” – psychoterapeutka Elżbieta Kiedroń-Fałat, „Zagrożenia w cyberprzestrzeni” Ireneusz Brachaczek, „Standardy ochrony małoletnich przed przemocą w kontekście Ustawy Kamilka” – adwokat Tomasz Kiereś, „Oszustwa finansowe” oraz „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne. Walizka Edukacyjna” – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Z wykładów wyłaniał się groźny świat cyberuzależnień i cyberprzemocy, nałogów, narkotyków i niebezpiecznych zachowań seksualnych młodych ludzi. Czasem trudno było słuchać o uzależnionych od gier ośmiolatkach, prostytuujących się czternastolatkach, czy trzynastolatkach przemycających narkotyki. To są jednak przykłady z życia wzięte, a dzięki takim konferencjom można nabyć wiedzę, by rozpoznawać problemy i pomagać zagubionym dzieciom. Niestety nie zawsze pomagają w tym przepisy.
Bardziej seniorów dotyczył wykład „Troski egzystencjalne w późnej dorosłości. Jak można się przygotować na trudy starzenia się” prof. dr. hab. Artura Fabisia, a może jednak nie, gdy spojrzymy na temat okiem prelegenta, że całe życie przygotowujemy się do starości. Tak samo nie tylko dla seniorów był wykład o tym, jak nie dać się okraść przez telefon. Policjant z cieszyńskiej komendy wyjaśnił, że ofiarą oszustów może stać się każdy. Wartość strat finansowych w 2023 roku z tytułu działań przestępców metodą „na wnuczka” to ponad 137 mln złotych, z czego seniorzy utracili ponad 63 miliony złotych. Liczba oszukanych osób w wieku ponad 65 lat wynosi w Polsce ponad 13 tysięcy. Wartość odzyskanego mienia to jedynie 3%. Oszuści wciąż zmieniają metody i próbują wszelkimi sposobami wyciągnąć od nas pieniądze. Jest na nich tylko jeden sposób. Nie wykonujmy żadnych operacji finansowych pod dyktando nieznanych osób, a przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze konsultujemy się z kimś bliskim lub z pracownikami banku.