2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Wiedza w walizce

Mimo niezmiennie wysokiego poziomu nie wszystkie konferencje organizowane przez „Można Inaczej” cieszyły aż tak dużym zainteresowaniem. Tym razem frekwencja zaskoczyła organizatorów i… uczestników, gdy próbowali zaparkować przy „Prażakówce”. Uliczki otwartego w ubiegłym roku miasteczka ruchu drogowego kusiły, ale nikt nie ośmielił się wjechać na teren obiektu szkoleniowego. Samochody ustawiono w okolicy i ostatecznie ponad 120 osób wysłuchało wykładów i otrzymało certyfikat potwierdzający udział w profilaktycznej konferencji.

Gości przywitał wiceburmistrz Łukasz Sitek, który był moderatorem konferencji, oraz Iwona Werpachowska – prezes, Monika Zawada – wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy dzieciom i Rodzinie „Można Inaczej” oraz pracownicy Ośrodka prowadzonego przez to Stowarzyszenie, mającego siedzibę w Szkole Podstawowej nr 1.

Tematy wykładów dotykały problemów dzieci, młodzieży, a także seniorów. Wiele mogli się z nich nauczyć i wykorzystać w swojej pracy nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, wychowawczych, opiekuńczych, policjanci, kuratorzy sądowi i wszyscy ci, którzy na co dzień zajmują się młodym pokoleniem. Wiedzę przekazywali specjaliści i praktycy z dużym doświadczeniem, dlatego ich przemyślenia i obserwacje były niezwykle cenne. Poruszono tematy: „Depresja – oblicza smutku” – psycholog Robert Mentel, „Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży – aktualne problemy” – psychoterapeutka Elżbieta Kiedroń-Fałat,  „Zagrożenia w cyberprzestrzeni” Ireneusz Brachaczek, „Standardy ochrony małoletnich przed przemocą w kontekście Ustawy Kamilka” – adwokat Tomasz Kiereś, „Oszustwa finansowe” oraz „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne. Walizka Edukacyjna” – policjanci Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Z wykładów wyłaniał się groźny świat cyberuzależnień i cyberprzemocy, nałogów, narkotyków i niebezpiecznych zachowań seksualnych młodych ludzi. Czasem trudno było słuchać o uzależnionych od gier ośmiolatkach, prostytuujących się czternastolatkach, czy trzynastolatkach przemycających narkotyki. To są jednak przykłady z życia wzięte, a dzięki takim konferencjom można nabyć wiedzę, by rozpoznawać problemy i pomagać zagubionym dzieciom. Niestety nie zawsze pomagają w tym przepisy.

Bardziej seniorów dotyczył wykład „Troski egzystencjalne w późnej dorosłości. Jak można się przygotować na trudy starzenia się” prof. dr. hab. Artura Fabisia, a może jednak nie, gdy spojrzymy na temat okiem prelegenta, że całe życie przygotowujemy się do starości. Tak samo nie tylko dla seniorów był wykład o tym, jak nie dać się okraść przez telefon. Policjant z cieszyńskiej komendy wyjaśnił, że ofiarą oszustów może stać się każdy. Wartość strat finansowych w 2023 roku z tytułu działań przestępców metodą „na wnuczka” to ponad 137 mln złotych, z czego seniorzy utracili ponad 63 miliony złotych. Liczba oszukanych osób w wieku ponad 65 lat wynosi w Polsce ponad 13 tysięcy. Wartość odzyskanego mienia to jedynie 3%. Oszuści wciąż zmieniają metody i próbują wszelkimi sposobami wyciągnąć od nas pieniądze. Jest na nich tylko jeden sposób. Nie wykonujmy żadnych operacji finansowych pod dyktando nieznanych osób, a przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze konsultujemy się z kimś bliskim lub z pracownikami banku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content