3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Jesteśmy dla wszystkich seniorów

Rozmowa z Pawłem Mitręgą, przewodniczącym Rady Seniorów Miasta Ustroń.

Uchwałę w sprawie powstania Rady Seniorów w naszym mieście radni podjęli na sesji 24 października 2019 roku, jednak nie od razu doszło do wyboru członków.

Początkiem 2020 roku wybuchła pandemia, a na początku marca zamarło życie w całej Polsce i nie można było zorganizować żadnych spotkań. Zebranie wyborcze odbyło się 17 listopada 2021 roku i na nim kandydaci zgłoszeni do Rady Seniorów dokonali wyboru członków spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów w głosowaniu bezpośrednim i tajnym za pomocą kart do głosowania. Do Rady Seniorów weszli: Karol Brudny,

Włodzimierz Chmielewski, Karol Chraścina, Bogdan Kozieł, Irena Pawelec, Danuta Procner, Józef Sikora, Anna Suchanek, Agnieszka Woźniak. Przewodniczącym został Bogdan Kozieł. Kiedy zmarł Karol Chraścina, ja uzupełniłem skład Rady, a było to w maju 2023 roku. Po rezygnacji z funkcji przewodniczącego Bogdana Kozieła zostałem powołany do pełnienia tej funkcji przez pozostałych członków Rady.

Komu ma służyć ten organ?

Jak sama nazwa wskazuje seniorom, czyli dużej grupie mieszkańców naszego miasta. Według obliczeń Urzędu Miasta jest nas ponad 4.000 osób, a dokładnie na koniec 2022 roku było 4.030 osób w wieku tak zwanym poprodukcyjnym – 2.676 kobiet w wieku ponad 60 lat i 1.354 mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Na koniec roku 2023 liczba ta wzrosła do 4.093 osób, w tym odpowiednio: 2.702 kobiet i 1.391 mężczyzn. W sumie na koniec 2023 roku w Ustroniu mieszkało 14.761 osób, czyli ludzie w wieku emerytalnym stanowią 27,7 procent mieszkańców naszego miasta. Wiemy, że społeczeństwo polskie się starzeje, jak to się nieładnie mówi i potrzebna jest konkretna polityka, skierowana w stronę osób starszych. Oczywiście nie mamy takich oczekiwań, żeby wszystkie działania miasta były skierowane w nasza stronę, ale nie możemy też pozwolić, by o nas zapominano.

W czym może tu być pomocna Rada Seniorów?

Według statutu Rada Seniorów ma charakter wyłącznie doradczy, konsultacyjny, choć może też podejmować inicjatywy w kwestiach związanych z osobami starszymi. W moim przekonaniu Rada Seniorów może być reprezentantem osób starszych wobec władz miasta. Kiedy na przykład pojawia się projekt uchwały możemy go przeanalizować pod takim kątem, czy służy seniorom czy nie prowadzi do wykluczenia. Chcielibyśmy mieć wpływ na podział ewentualnych środków z funduszy zewnętrznych, gdyby takie udało się miastu pozyskać na cele społeczne, w tym senioralne. I tu pojawia się zasadniczy problem dla naszej Rady. Bo żeby doradzać, konsultować czy inicjować w imieniu seniorów, to trzeba z tymi seniorami mieć kontakt bezpośredni. Pytanie, gdzie to robić, kiedy i w jakich godzinach. Uważam, że seniorom potrzebny jest lokal.

Gdzie teraz spotyka się Rada Seniorów?

Z Urzędu Miasta dostaliśmy pozwolenie na korzystanie z sali sesyjnej w ratuszu i tam pełnimy dyżury w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godz. 14. W tym czasie spotykaliśmy się jako zarząd, tylko że to nie dawało możliwości bezpośredniego kontaktowania się z dużą liczbą seniorów. W listopadzie ubiegłego roku zaproponowałem Radzie, aby zapraszać mieszkańców na te nasze spotkania na godz. 14.30. Ogłaszaliśmy to, jak tylko się dało. Do tej pory przyszły 4 osoby, które zgłosiły nam istotne potrzeby. Interweniowaliśmy w ich sprawach w Urzędzie Miasta i myślę, że udało się im pomóc.

Burmistrz Korcz przekazał ustrońskim seniorom dom przy ul. Konopnickiej.

Owszem, jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Dom stoi w centrum, jest przy nim parking i może stać się naprawdę ciekawym miejscem aktywności seniorów. Niestety nie od razu. Przystosowanie go do naszych potrzeb, zmiana przeznaczenia z mieszkaniowego na budynek publiczny potrwa, zaś remont będzie możliwy po pozyskaniu środków na jego wykonanie. Nie wiemy, kiedy będzie można zająć ten dom. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Ustroń ma mało lokali komunalnych do dyspozycji, ale bardzo brakuje nam własnego miejsca. Inne gminy – Cieszyn, Dębowiec, Strumień mają kluby seniora, a my nie. Sytuacja bardzo nas frustrowała, więc cały czas naciskaliśmy, żeby nie ustawać w poszukiwaniu lokalu dla nas. Rozmawiałem na ten temat również z wiceburmistrzem Łukaszem Sitkiem i właśnie on zadzwonił do mnie po kilku dniach z propozycją udostępnienia na Klub Seniora pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 1. Udało mu się wspólnie z burmistrzem Przemysławem Korczem znaleźć to wyczekiwane miejsce dla seniorów.

Czy teraz już powstanie Klub Seniora?

Stroną formalną powołania Klubu Seniora zajmie się Urząd Miasta, a Szkoła Podstawowa nr 1 będzie wskazana jako siedziba tymczasowa. Najważniejsze, że się otworzy, nie będzie ograniczeń co do dnia i godziny. Członkowie Rady Seniorów będą pełnić dyżury i każdy, kto będzie miał jakąś sprawę, będzie mógł przyjść i porozmawiać, przedstawić swoje sprawy. Uważam, że jednym z najgorszych sposobów spędzania czasu jako senior jest siedzenie na „czterech literach” w domu przed telewizorem. W Klubie będzie można spotkać się z ludźmi i na wiele sposobów uprzyjemniać sobie czas. Mam takie marzenie, by ten Klub żył, żeby mógł tam przyjść każdy, kto czuje się samotny.

Mam wrażenie, że ustrońscy seniorzy są bardzo aktywni.

Ich działalność jest doprawdy imponująca, jednak są też osoby, które nie lubią zorganizowanych form, stawiają na bardziej indywidualny styl spędzania wolnego czasu. Poza tym Rada Seniorów Miasta Ustroń zajmuje się problemami bytowymi, codziennymi wszystkich osób bez względu na to, do jakich organizacji czy stowarzyszeń należą. Jesteśmy dla wszystkich seniorów.

Ile będzie kosztować działalność Klubu Seniora?

Działalność już istniejących Klubów Seniora nie obciąża finansowo budżetu miasta, bo kluby dostają pieniądze na działalność z ogólnopolskiego programu Senior+. Takich klubów może być w naszym mieście więcej, na przykład w różnych dzielnicach miasta. Tutaj widzę pole do popisu dla zarządów osiedli. Gmina Goleszów ma już 4 kluby seniora, stąd można wnioskować, że taka działalność ma sens i jest potrzebna. Chciałbym serdecznie zaprosić ustrońskich seniorów do spotkania się z członkami Rady Seniorów 11 marca jeszcze do sali sesyjnej ratusza na godz. 14.30. Możecie Państwo zwrócić się do nas z każdą sprawą. Mam nadzieję, że wkrótce  będziemy mogli poinformować o otwarciu Klubu Seniora i tam się spotykać.

Dziękuję za rozmowę. Rozmawiała: Monika Niemiec

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content