3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

W zgodzie z naturą – Światełko w śmieciowym tunelu

Ludzie lubią wygodę, toteż sprzedaż internetowa, którą można zamówić o dowolnej porze z dostawą do domu jest, jak podaje portal Neopak, coraz bardziej popularna. Jednakże z każdym zamówionym towarem, łączy się jego wysyłka. Do tego wszystkiego potrzebne są niezliczone ilości papieru, styropianu i tworzyw sztucznych, z których wykonane są folie i taśmy klejące. To wszystko bardzo niekorzystnie wpływa na nasze środowisko. Ze świata płyną doniesienia, o kolejnych wyspach plastiku na oceanach. Wraz z nurtem rzeki, do morza wpływają niezliczone tony śmieci.

W każdym miejscu można znaleźć opakowania, kartony czy folię. Wszystko to, sprawia, że szkody wyrządza się nie tylko przyrodzie, lecz krzywdzimy również sami siebie. Na szczęście coraz więcej firm zaczęło dostrzegać ten problem i wprowadzają u siebie rozwiązania, mające na celu zminimalizowanie wytwarzania odpadów, które nie ulegają biodegradacji. Niestety jest to problem globalny i takich rozwiązań będzie on wymagał. Zaczyna się tworzyć ustawy i rozporządzenia, które mają na celu zminimalizowanie produkcji plastiku, lecz jest to proces który następuje o wiele za późno i za wolno. W związku z tym sprzedawcy będą musieli się przestawić na opakowania ekologiczne. Odpowiedzialna produkcja wiąże się z niewielkim zużyciem energii czy zasobów naturalnych. W produktach eko korzysta się z materiałów z recyklingu. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów i, co równie ważne, oszczędza się zasoby naturalne jak ropa, gaz albo węgiel.

Nie każdy dokonuje zakupów przez internet, ale każdy świadomy konieczności zmniejszania opakowań produktów spożywczych, które kupowane są na co dzień zauważa, że na razie te zmiany rzadko są na półkach sklepowych widoczne. Najczęściej widoczny jest nadmiar opakowań, a jak już pisałam poprzednio, nawet na ekologicznych artykułach spożywczych są one wielomateriałowe i nie nadają się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia.
Tymczasem Spółdzielnia Mleczarska „Piątnica”, której produkty można zakupić w szerokim asortymencie w miejscowych sklepach od pewnego czasu oferuje nabiał bio, pakowany w plastikowe pojemniki, na których szczegółowe informacje o produkcie są zawarte na papierowej nieprzyklejonej tylko zakładanej obwolucie, więc bez trudu można dwumateriałowe opakowanie rozdzielić, do czego zachęca napis: „Bądź eko, wrzuć papier oddzielnie”.

A zatem, choć jak mówi przysłowie „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”, może będzie to początek korzystnych zmian, aby producenci żywności starali się być eko w całej pełni. Proszę wszystkich, którym sprawy ochrony środowiska poprzez minimalizację odpadów leżą na sercu o przekazanie własnych doświadczeń i spostrzeżeń w tej dziedzinie.

Lidia Szkaradnik

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content