31 stycznia w Muzeum Ustrońskim odbyło się spotkanie wokół Kalendarza Trzech Religii pod nazwą „Gdzie czas spotyka się z wiarą”. Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Projekt Ustroń.
Publikacja już po raz dwunasty łączy ze sobą najważniejsze święta wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu. Kalendarz na rok 2024, czyli lata 5784/5 dla Żydów i 1445/6 dla muzułmanów wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Jest on dystrybuowany przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Tegoroczna edycja to w dodatku ukłon w stronę Europejskiego Miasta Nauki 2024, czyli Katowic, ponieważ przedstawia osobistości świata nauki związane z tym miastem i reprezentujące różne religie.
„Kalendarz Trzech Religii” jest wspaniałym wynikiem dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturowego. Pierwsze wydanie ukazało się w 2013 r. opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tegoroczna edycja odsłania się w nowej szacie graficznej z nowymi treściami, świętami Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Na zaproszenie przewodniczącego Rady Miasta Ustroń Marcina Janika do Ustronia przybyli twórcy niezwykłego wydawnictwa, a jeden z prelegentów, imam dr Jabbar Koubaisy z Centrum Kultury i Dialogu, powiedział:
– Kalendarz jest już moją osobistą wizytówką. Biorę go w różne miejsca na świecie i wręczam spotkanym osobom. To symbol, że potrafimy ze sobą rozmawiać i współpracować. To także przykład budowania mostów między ludźmi.
Biskup dr Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zauważył, że dzięki temu wydawnictwu młodzi ludzie w Polsce mogą się zapoznać z innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Współżycie ewangelików i katolików na ziemi cieszyńskiej jest naturalnym zjawiskiem, w innych regionach Polski jest to temat obcy. Z tego powodu kalendarz ma też edukacyjny wydźwięk.
– Mówi się o dialogu międzyreligijnym, ale dla nas jest to dialog życia. To co nas łączy, to przede wszystkim wiara w Boga, którą pogłębiamy poprzez zaczytywanie się w Święte Księgi. Każda z religii ma swoje tzw. złote zasady, które są tożsame dla ich wyznawców. Podstawą jest miłość do bliźniego. To wspólny mianownik dla chrześcijaństwa, islamu i judaizmu – podkreśliła dr Mariola T. Kozubek, prof. UŚ.