2.3 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Ład dzięki planom

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 30 listopada, podjęto kolejną uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W obecnej kadencji debat nad przestrzenią było już naprawdę sporo. Co najważniejsze, dzięki licznym już wprowadzonym aktom prawnym w tym zakresie, może w końcu w naszym mieście zagości dużo większy ład urbanistyczny.

Tym razem, pod obrady Rady Miasta, wyłożono projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w rejonie skrzyżowania ulicy Cieszyńskiej z Katowicką, który podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje obszar, na którym obecnie powstaje restauracja KFC, ale faktycznie jest on trochę większy. Dzięki niemu, tuż za popularną sieciówką typu fast food, będzie mogła powstać zabudowa mieszkalno-usługowa. Jeśli chodzi o jej wysokość, bo to w Ustroniu drażliwy temat, to będzie mogła ona wynieść maksymalnie 15 m dla terenów zabudowy usługowej i 12 m dla terenów zabudowy usługowo-mieszkaniowej. Taki pomysł zaakceptowało 13 radnych. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się Barbara Staniek-Siekierka oraz Piotr Roman.

Przypomnijmy, że łącznie w tej kadencji Rady Miasta uchwalono aż 11 MPZP. Przedstawiamy listę planów i projektów, które już obowiązują.

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w granicach ulic Andrzeja Brody, Grażyńskiego, Alei Legionów, Parkowej, Hutniczej, 3 Maja, Partyzantów i Pod Skarpą.
  2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu Jaszowcu w rejonie ulic Wczasowej, Turystycznej, Stromej, Skalica i Równica ( etap 1)
  3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Ustronia Jaszowiec w rejonie ul. Turystycznej i Wczasowej oraz gór Palenica, Palenica Mała i Orłowa. Prace rozpoczęły się w 2016 r., a zakończono je w tej kadencji w 2019 r.
  4. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu Nierodzimiu w rejonie ulic Katowickiej, Wiejskiej i Zagajnik.
  5. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu w granicach ulic: Jana Wantuły, Pod Skarpą, Partyzantów, 3 Maja, Parkowej, zachodniej granicy rzeki Wisły, Akacjowej, Katowickiej.
  6. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Ustronia Polany w rejonie ulicy Baranowej, odcinków ulic 3 Maja, Wiślańskiej, Wczasowej, Pod Grapą oraz góry Czantoria. Prace rozpoczęły się w 2016 r. a zakończyły w 2019 r.
  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Ustronia Polany w rejonie ulicy Baranowej, odcinków ulic 3 Maja, Wiślańskiej, Wczasowej, Pod Grapą oraz góry Czantoria. Prace rozpoczęty się w 2016 r., a zakończyły w 2021 r.
  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Ustroniu w rejonie ulicy Równica.
  2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru centralnego strefy „A” ochrony uzdrowiskowej w Ustroniu.
  3. Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ustroń wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Dokument zaczęto tworzyć w 2016 r. a zakończono go w 2019 r.
  4. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w granicach ulic Andrzeja Brody, Grażyńskiego, Alei Legionów, Parkowej, Hutniczej, 3 Maja, Partyzantów i Pod Skarpą.

Ponadto w trakcie procedowania, bo po podjęciu uchwały o przystąpieniu, są następujące plany:

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu Zawodziu w rejonie ulic Leśnej i Szpitalnej oraz ograniczonym zachodnim zboczem góry Lipowski Groń, potokiem Gościradowiec i wschodnią granicą doliny rzeki Wisły.
  2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu Jaszowcu w rejonie ulic Wczasowej, Turystycznej, Stromej, Skalica i Równica ( etap 2).

3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Ustroniu w rejonie skrzyżowania ulicy Cieszyńskiej z Katowicką (etap 2).

W najbliższym czasie zostanie również przedstawiony na sesji Rady Miasta Ustroń projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego Miasta Ustroń, do którego zobowiązał gminy poprzedni rząd.

Mateusz Bielesz

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie skrzyżowania ulicy Cieszyńskiej z Katowicką musiał zostać podzielony na dwa etapy. O etapie pierwszym piszemy w artykule obok, zdjęcie powyżej przedstawia teren, który obejmie etap drugi. Jest to teren naprzeciw sklepu Netto, po drugiej stronie dwupasmówki. Etap drugi jest w zawieszeniu, bo Zarząd Dróg Wojewódzkich nie zgodził się na proponowany wjazd z wiślanki do mającego powstać w tym miejscu centrum handlowo-usługowego. W zamian ZDW zaproponował wjazd z ul. Cieszyńskiej. Miasto nie wyraziło zgody, bo spowodowałoby to zakorkowanie centrum. Właściciel terenu czeka na jego uchwalenie, mimo że ma już decyzję o warunkach zabudowy. Fot. M. Niemiec

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content