14 listopada obchodzono Światowy Dzień Seniora, podczas którego corocznie organizuje się cykl różnorodnych działań, mogących pomóc w integracji pomiędzy seniorami, ale przede wszystkim między starszym i młodszym pokoleniem, zwrócić uwagę na zdrowie osób starszych, ich problemy i podniesienie jakości życia. Działania te były widoczne również w naszym mieście. W przededniu tego święta Ustrońska Rada Seniorów zaprosiła wszystkich zainteresowanych na spotkanie urządzone w sali sesyjnej Urzędu Miasta, na którym omówiono problemy nurtujące miejscowych seniorów, a oficer policji już po raz kolejny przedstawił zagrożenia czyhające na co dzień na osoby w starszym wieku.
Z inicjatywy miejscowej Rady Seniorów w tym świątecznym dniu można było skorzystać z oferty kilku popularnych ustrońskich kawiarni: Cukierni „U Janeczki”, Cukierni „Słodki Zakątek”, Cukierni i Naleśnikarni „Delicje” oraz Piekarni i cukierni „Bethlehem” i zakupić kawę jedynie za dwa złote. Okazało się, że ten pomysł wzbudził duże zainteresowanie, a członkowie naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykali się w tych słodkich lokalach całymi grupami, gdzie nawet przeprowadzano planowane w tym dniu zajęcia. Zarząd UTW dziękuje Radzie Seniorów za tę udaną inicjatywę i ma nadzieję, że będzie ona kontynuowana w latach przyszłych.
W tym samym dniu do Uzdrowiska Ustroń przybyli przedstawiciele Fundacji Sensoria, mającej siedzibę we Wrocławiu, która rozpoczyna kampanię „Polska dla Seniora”, czyli projekt promujący podróżowanie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc w Polsce przyjaznych i dostępnych grupie wiekowej 60+.
Na przedstawienie portalu nieprzypadkowo wybrano nasze miasto jako znane i cenione uzdrowisko, ale też miejsce szeroko promujące aktywność fizyczną. Poproszono przewodnika beskidzkiego, przewodniczącą Koła Emerytów z siedzibą w MDK „Prażakówka” Bogumiłę Czyż-Tomiczek, aby omówiła potrzeby seniorów.
– Ja myślę, że wszyscy tu obecni potwierdzą, że każdy dzień spełniony, czyli aktywny jest super. Emeryci chcą być aktywni, chcą się rozwijać. Szukamy też wypoczynku, bo dzieci są już odchowane, wnuki tylko do rozpieszczania i teraz mamy czas dla siebie. Kieruję grupą seniorów dla których organizujemy między innymi wycieczki pod hasłem „Poznaj swoją okolicę – sprawdź, co się zmieniło”. Są to krótkie wyjazdy do Wisły, Brennej, Cieszyna, Grodźca, Istebnej, gdzie seniorzy w sposób aktywny mogą coś nowego zobaczyć, powspominać jak to było za czasów ich młodości. Wycieczki muszą być dostosowane do naszego rytmu życia. Organizujemy i lubimy też dłuższe wyjazdy, ale należy pamiętać, że podróż stąd nad morze na siedem dni, to już nie dla nas. Rezygnujemy z takiej oferty, bo jeden dzień to dojazd nad morze, dwa dni aklimatyzacji, a kiedy zaczynamy odpoczywać to pomału trzeba się pakować.
Wyjazdy dla nas seniorów powinny trwać dwa tygodnie, gdzie możemy skorzystać z zabiegów, spacerów po plaży, poznać ten region, miejscowych twórców, brać udział w warsztatach. Ważne jest też, by znać swoje możliwości, czy te wyzwania wytrzyma nasze serce, nogi itd. Warto korzystać z różnych ofert, ale też zawsze jednak lepiej robić to wolniej.
Na pytanie czego szukają seniorzy podczas wypoczynku przewodnicząca Koła Emerytów odpowiedziała: – Mieszkamy w wyjątkowym miejscu, mamy tu znakomite ścieżki rowerowe, spacerowe, szlaki górskie. Jest też tu korzystny mikroklimat, który leczy serca.
W Ustroniu się dobrze i długo żyje.
Zwracając się do kuracjuszy, którzy też brali udział w spotkaniu przekazała, że jako przewodnik radzi wszystkim, by na początku przyjazdu nie wybierać kierunku do centrum miasta.
– Pierwsze co powinniście zaliczyć to Ścieżkę Miłości, która biegnie za mostem w lewo. Ona jest zawsze pełna spacerujących. Przyjeżdżają w większości osoby samotne, jak się pospaceruje tą ścieżką to można trafić na bratnią duszę i to się sprawdza. Potem spacer, wycieczki są tylko przyjemnością. Zainteresowanych wyjazdami dla seniorów odsyłamy na nowo powstałą stronę: www.polskadlaseniora.pl
Lidia Szkaradnik