3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Jak radzimy sobie z bioodpadami?

Statystyki informują, że przeciętny Polak produkuje w jednym roku średnio 150 kg bioodpadów, lecz tylko 17 kg z tego podlega segregacji, więc należałoby nad tym popracować. Bioodpady muszą nadawać się do przerobienia albo na kompost, albo na biopaliwo. Czy wynika to z tego, że większość osób nie wie co można wrzucać do brązowego lub szarego pojemnika z napisem bioodpady?

Przypominamy, że do bioodpadów należą: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny, kora drzew i resztki jedzenia.

Dla wielu osób największym problemem jest nie tyle to, co wyrzucać do odpadów bio, lecz to, jak właściwie się ich pozbywać. Większość gmin zaleca umieszczanie bioodpadów w brązowym pojemniku luzem i nasze Przedsiębiorstwo Komunalne też to postuluje.
Plastikowe worki, które wydają się prostym, wygodnym i higienicznym rozwiązaniem nie mogą być wrzucane razem z odpadami. Tymczasem w altankach śmieciowych przy blokach na osiedlach Cieszyńskim i Centrum bardzo często odpadki bio są przez mieszkańców wyrzucane właśnie w foliowych opakowaniach. Gdy takie worki trafiają do sortowni, przechodzą przez mechaniczną rozrywarkę (wyobraźmy sobie tony odpadów – przecież nikt ich nie rozpakowuje ręcznie!), wówczas fragmenty folii fruwają po całej frakcji bio i ją zanieczyszczają oraz uniemożliwiają kompostowanie. A zatem przynosząc bioodpady
w foliówce, należy jej zawartość wysypać do odpowiedniego kontenera, a sam worek wyrzucić już do kontenera na plastiki. Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego zajmujący się wywozem odpadów potwierdzili, że bioodpady z wymienionych wyżej osiedli są wywożone jako odpady zmieszane, bo w każdym kontenerze bio jest większość zawartości pakowanych w workach foliowych. A zatem niby sortujemy odpady, które powinny być przerabiane na kompost lub biopaliwo, a więc w każdym gospodarstwie domowym świadomym zagrożeń nadmiaru śmieci dla środowiska sortuje się i wyodrębnia odpady naturalne, ale z powodu niewiedzy czy niedbalstwa wielu użytkowników osiedlowych altanek śmieciowych odpady te i tak wywożone są jako zmieszane, bo w plastikowych workach nie nadają się do przerobienia. A wystarczy przecież wysypać zawartość worków do kontenera bio, a samo opakowanie wrzucić do plastików. Czy to zadanie przerasta możliwości większości mieszkańców bloków?

Lidia Szkaradnik

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content