Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta – George Orwell.
11 Listopada to dla nas szczególna data, bowiem w tym dniu, ponad 100 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Należy pamiętać, że wcześniej, bo już 19 października 1918 roku w Cieszynie z inicjatywy Józefa Kiedronia powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która reprezentowała ludność polską na tym terenie. Była ona pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się Rzeczypospolitej. Czy chcemy tę pamięć pielęgnować? Szkoda, że tak małe u nas przywiązanie do biało-czerwonych barw. W dzień największego państwowego święta trudno zobaczyć wywieszone przez ustroniaków flagi. Nie jest to powód do dumy. Co prawda w mieście odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem, ale organizuje się je niejako z urzędu. W naszych domach musi zaistnieć wewnętrzna potrzeba zamanifestowania patriotyzmu, a tej, jak było widać ostatnio, brakuje. Warto to zmienić, bo naprawdę jest co świętować.
W sobotnie południe odbyły się uroczystości miejskie. Tradycyjnie przed spotkaniem pod pomnikiem odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelickim. Stamtąd wyruszył pochód, któremu przewodziła orkiestra górnicza. Po drodze kwiaty złożono pod pomnikiem Jana Cholewy. O godz. 12 zawyły syreny, aby w ten sposób oddać szacunek wszystkim, którzy oddali własne życie za naszą wolność.
– Pamięć i szacunek do drugiego człowieka, to największa oręż i wartość wolności. Nie złamie się ani narodu ani społeczeństwa, które się wzajemnie szanuje i pielęgnuje pamięć o swoich przodkach. Szacunek dla naszych korzeni i życia ludzkiego wymaga przyjęcia postawy „zero tolerancji” dla jakichkolwiek przejawów ideologii totalitarnych i faszystowskich, dlatego o wolności i tolerancji trzeba mówić codziennie. Należy uczyć młode pokolenie, że wolność to nie tylko prawa, ale także obowiązki i odpowiedzialność za swoje słowa i czyny – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Przemysław Korcz.
Następnie samorządowcy, kombatanci, organizacje polityczne i pozarządowe, a także uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Narodowej.
Chcemy podziękować firmie Bielak, która wyczyściła laserowo pomnik przy ratuszu. To także przejaw patriotyzmu, który należy docenić. Mateusz Bielesz