3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Byliśmy pierwsi

Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta – George Orwell.

11 Listopada to dla nas szczególna data, bowiem w tym dniu, ponad 100 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Należy pamiętać, że wcześniej, bo już 19 października 1918 roku w Cieszynie z inicjatywy Józefa Kiedronia powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która reprezentowała ludność polską na tym terenie. Była ona pierwszym formalnym rządem na ziemiach polskich w procesie odradzania się Rzeczypospolitej. Czy chcemy tę pamięć pielęgnować? Szkoda, że tak małe u nas przywiązanie do biało-czerwonych barw. W dzień największego państwowego święta trudno zobaczyć wywieszone przez ustroniaków flagi. Nie jest to powód do dumy. Co prawda w mieście odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem, ale organizuje się je niejako z urzędu. W naszych domach musi zaistnieć wewnętrzna potrzeba zamanifestowania patriotyzmu, a tej, jak było widać ostatnio, brakuje. Warto to zmienić, bo naprawdę jest co świętować.

W sobotnie południe odbyły się uroczystości miejskie. Tradycyjnie przed spotkaniem pod pomnikiem odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelickim. Stamtąd wyruszył pochód, któremu przewodziła orkiestra górnicza. Po drodze kwiaty złożono pod pomnikiem Jana Cholewy. O godz. 12 zawyły syreny, aby w ten sposób oddać szacunek wszystkim, którzy oddali własne życie za naszą wolność.

– Pamięć i szacunek do drugiego człowieka, to największa oręż i wartość wolności. Nie złamie się ani narodu ani społeczeństwa, które się wzajemnie szanuje i pielęgnuje pamięć o swoich przodkach. Szacunek dla naszych korzeni i życia ludzkiego wymaga przyjęcia postawy „zero tolerancji” dla jakichkolwiek przejawów ideologii totalitarnych i faszystowskich, dlatego o wolności i tolerancji trzeba mówić codziennie. Należy uczyć młode pokolenie, że wolność to nie tylko prawa, ale także obowiązki i odpowiedzialność za swoje słowa i czyny – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Przemysław Korcz.

Następnie samorządowcy, kombatanci, organizacje polityczne i pozarządowe, a także uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Narodowej.

Chcemy podziękować firmie Bielak, która wyczyściła laserowo pomnik przy ratuszu. To także przejaw patriotyzmu, który należy docenić. Mateusz Bielesz

FOTOGALERIA

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content