W imieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, który przygotował obchody rocznicy 9 Listopada, uczestników przywitała dyrektor placówki Magdalena Herzyk. Przybyli na uroczystość uczcili pamięć 34 ustroniaków, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców. Spotkanie, jak co roku, odbywa się pod pomnikiem autorstwa Karola Kubali zainstalowanym na budynku „jedynki”.
Hołd tragicznie zmarłym oddały przede wszystkim ich rodziny, które do dziś wspominają najczarniejsze dni w historii Ustronia. Obecne były władze samorządowe z burmistrzem Przemysławem Korczem i przewodniczącym Rady Miasta na czele. Pamięć pielęgnują nie tylko kombatanci i organizacje pozarządowe, ale także uczniowie ustrońskich placówek szkolnych, którzy w imieniu swoich kolegów i koleżanek złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.
Burmistrz powiedział przy tej okazji: – Spotykamy się tutaj, aby przypomnieć tych, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej, oddając w ten sposób życie za Ustroń i Polskę. Równocześnie wyrażamy w ten sposób sprzeciw wobec wszystkich przejawów neonazizmu. Jako burmistrz tego miasta chciałbym zapewnić, że nie będziemy tolerować takich zachowań. Nazwisko brata mojego dziadka także widnieje na tej tablicy, więc jest to dla mnie osobista sprawa.
Po uroczystości członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń, przedstawiciele rodzin pomordowanych, radny Dariusz Śleziona oraz dyrektor Muzeum Magdalena Lupinek jak co roku złożyli również kwiaty i zapalili znicze pod tablicami poświęconymi martyrologii mieszkańców Ustronia, straconych 9.11.1944 r., które znajdują się na terenie skansenu przy Muzeum Ustrońskim. Zostałyy one przed laty ufundowane przez współtowarzyszy pracy pomordowanych, zatrudnionych ongiś w ustrońskiej Kuźni oraz Tartaku. Po likwidacji zakładów w 2012 r., tablice przeniesiono w publiczną część przestrzeni wokół Muzeum, gdzie są chronione i zachowane dla przyszłych pokoleń. Mateusz Bielesz