3.4 C
Ustroń
niedziela, 17 listopada, 2024

Artystyczny Jubileusz Nauczyciela

Organizowanie wydarzeń kulturalnych w porze obiadowej wydaje się ryzykowne, tym bardziej, gdy od rana pogoda witała nas strugami deszczu. Tymczasem dyrekcja Domu Wypoczynkowego „Nauczyciel” w Jaszowcu w osobie Sylwii Wojciechowskiej – Witkowskiej urządziła wernisaż wystawy poplenerowej „Jaszowiec 2023” z okazji 60-lecia działalności pierwszego w tej dzielnicy nowoczesnego domu wczasowego ZNP w niedzielę 22 października w samo południe.

Uroczystość miała miejsce w Muzeum Ustrońskim i była to impreza znakomicie przygotowana, klimatyczna, z wybornymi obrazami profesjonalnych artystów, a w holu sporą grupę uczestników powitał aromat kolorowych, różnorodnych i niesamowicie smacznych kanapek oraz bogaty zestaw napojów, stanowiących doskonałą przekąskę i aperitif na takim eleganckim spotkaniu.

Na wstępie dyrektor Muzeum Magdalena Lupinek poprosiła o dokonanie prezentacji twórców Zbigniewa Boguckiego, koordynatora projektu i kuratora wystawy. Poinformował on, że to jest już druga edycja idei artystycznego połączenia dwóch malarskich światów znad Wisły i znad Odry. W plenerze, który rozpoczął się 11 października wzięli udział następujący artyści: Małgorzata Bukowicz z Wrocławia, Agnieszka i Roman Gruszeccy z Lublina, Barbara Gulbinowicz z Wrocławia, Jolanta Opolska z Lublina i Ałła Trofimenko Herrmann, pochodząca z Ukrainy, a mieszkająca obecnie w Łagowie Lubuskim.

Jest to plejada cenionych w środowisku artystycznym twórców o bardzo dużym dorobku w dziedzinie sztuki, którzy goszcząc na plenerze w Jaszowcu w przyjaznym domu wczasowym stworzyli dzieła pokazujące urodę naszego miasta przetworzoną przez wrażliwe dusze. Zachwyca zarówno poziom artystyczny jak i bogactwo podejmowanej
tematyki. Można delektować się pięknem jesiennych pejzaży, urokiem dawnej architektury, ale też wizerunkiem naszego ratusza w pełnej krasie, zaś miłośnicy florystyki odnajdą finezję eleganckich wiązanek kwiatowych i naturalne piękno polnej roślinności. Jest również scena rodzajowa w regionalnym klimacie, więc każdy miłośnik sztuki może delektować się do woli.

Dyrektor DW „Nauczyciel” działającego pod egidą Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego powitała władze miasta oraz Okręgu Śląskiego ZNP i podsumowując uroczystość powiedziała: – Te 12 dni, kiedy gościliśmy tu artystów, to jest ten czas, kiedy nasz dom przestaje żyć tylko szkoleniami, naradami – on się zamienia w miejsce, gdzie czuć tego ducha twórczego, tą dobrą energię i chciałabym, żeby ta energia była z nami przez 365 dni w roku. Dziękuję Wam za to, że przyjechaliście i stworzyliście takie dzieła, są dla nas inspiracją do bycia lepszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi, podziwiając je mamy okazję na chwilę zatrzymać się, zapomnieć o trudach dnia codziennego i zauważyć piękno otaczającej przyrody i świata, a także tego co macie w duszy.  Tworzycie dzieła które wzbudzają emocje, często poprzez symbole uczycie nas dostrzegać więcej i czuć mocniej.

Na zakończenie przewodniczący RM Marcin Janik podkreślił: –Ten duch twórczy jest obecny w Ustroniu przez cały rok, tylko trzeba go dostrzec i przelać na takie wspaniałe dzieła, które mamy dziś okazję w naszym Muzeum zobaczyć. Dziękuję organizatorom i artystom, że wybieracie Ustroń na miejsce swoich działań artystycznych. Zapraszam o każdej porze roku, bo tu zawsze jest pięknie i wyjątkowo.

Tą niezwykle barwną i napawającą pozytywną energią wystawę można podziwiać w Muzeum Ustrońskim do końca listopada. Lidia Szkaradnik

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zobacz również

Ostatnie artykuły

Skip to content